Teknoloji

Bilişim Zirvesi’22 Teknolojinin Dönüştürücü Gücünü Konuştu

Bilişim, akademi, kamu ve iş dünyası 22. sefer Bilişim Zirvesi’nde bir ortaya geldi

Bilişim dünyasının en öncü mevzularının ele alındığı Bilişim Tepesi, 22. yılında; kanaat liderlerinin, teknoloji ve bilişim dalı paydaşlarının, akademisyenlerin, iş ve kamu dünyası yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının iştirakiyle, 24 Kasım Perşembe günü Fişekhane’de gerçekleştirildi. “Dünyayı Teknoloji Kurtaracak” ana temasıyla düzenlenen dorukta, insan ve tabiat hayatının devamlılığını sağlayacak teknolojiler ele alındı.

Bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin olmazsa olmazı haline gelen teknoloji ve bilişimin yol haritasının belirlenmesi, geliştirilmesi için her yıl düzenlenen Bilişim Doruğu’nun 22.si, “Dünyayı Teknoloji Kurtaracak” temasıyla 24 Kasım Perşembe günü Fişekhane’deyapıldı. Teknoloji uğruna kirlettiğimiz tabiatın fakat teknoloji ile temizlenebileceği, yanlışsız ve akıllı kullanımla pek çok sorunun teknoloji tarafından çözüleceğinin altının çizildiği tepe, bu sene fizikî ortamda konuklarını ağırladı.

İş dünyamızın sürdürülebilirlik çalışmalarına da ışık tutan aktiflik, SAP Türkiye ana sponsorluğunda ve GlassHouse, Knowledge Club, Param, Roksit, Schneider Elektrik ve Turkcell Dijital İş Servisleri premium sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Açılış programı BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe’nin konuşması ile başladı. Tepe öncesi M2S Araştırma Şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına değinen Göçe, “Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 79’u dünyanın sürdürülebilir olması için en büyük etkenin teknoloji olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu teknolojinin doğru kullanımının ekolojik denge ve karbon emisyonuna hızla etki edeceğini düşünüyor. Yani umut teknolojide!” diyen Murat Göçe iştirakçiler ile gelecek yılın ana temasını da çok kısa paylaştı. Göçe, “Cumhuriyetimizin 100.yılında, 23 Kasım 2023’te gerçekleşecek 23. Bilişim Zirvesi’ni, 1923’ten 2023’e 23 parantezinde ‘Enigma’ temasında gerçekleştireceğiz.” diyerek önümüzdeki yıla dair ipuçları verdi.

Dönüşüm için en büyük potansiyel teknolojide

Zirvenin ana tema (keynote) konuşmasını SAP Emel ve Sürdürülebilirlik Küresel Yöneticisi, Akademisyen, Müellif Dr. Fazilet Aksakal gerçekleştirdi. “Dilekten Gerçeğe” başlıklı konuşmasında Aksakal, “Dünyayı kurtarmak için iyi temennileri gerçeğe dönüştürecek en büyük potansiyel teknolojide. Finansal kuruluşlar her an trilyonlarca veriyi işlemek ve eğitim kurumları neredeyse sonsuz miktardaki bilgiyi kaydetmek için teknolojiye güveniyorsa, dünyamız için gerekli bu güç de teknolojiden geçecek.” dedi.

Açılış programı Dr. Fazilet Aksakal’ın ana tema konuşmasının akabinde Komedyen Tahsin Hasoğlu’nun stand-up gösterisiyle devam etti.

Teknoloji geleceğimizi kurtaracak

Bilişim Zirvesi’22’nin açılış programında konuşan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, her kesim için dijital dünyadaki gelişmelere ayak uydurmanın bir mecburilik olduğunun altını çizerek, “Teknoloji yalnızca geleceğimizi yapılandırmak için değil kurtarmak için de var. Günümüzde bilginin depolanması, tahlil edilmesi ve bedele dönüşmesi bahisleri çok kıymetli bir pazar haline geldi. Bilişsel ve yapay zekâ sistemlerine yönelik global harcamanın 2025 yılında 190 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Ülkelerin, öbürleri tarafından üretilen eserleri kullanarak uzun vadede kelam sahibi olamayacağının şuuruyla bilhassa haberleşme ve savunma üzere yüksek teknolojiye dayalı kesimlerimiz için üretim çalışmalarına devam ediyoruz. Dünya çapında dijital dönüşüm hizmetlerine yapılan harcamaların 2023’te 2.3 trilyon dolara ulaşacağı görülüyor. Vatandaşlarımızın dijital teknolojiden tüm dünyayla birlikte faydalanabilmesi ve siber tehditlerden korunması için ulusal düzeyde yanlışsız siyasetleri uyguluyor, memleketler arası düzeyde ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknolojide tabiat dostu tahliller ve sürdürülebilir tahliller bizim için çok kıymetli.” diyerek gelecek kuşaklarımız ve dünyamız için bu tahlilleri geliştirmeye öncelik verdiklerini kaydetti.

“Tasarrufların değişmesi, insan sermayesinin geliştirilmesi gerekiyor”

Zirvede konuşan T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Şura Üyesi Dr. Hakan Yurdakul girişimcilik açısındanTürkiye’nin enteresan bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeni iş yoğunluğu diye bir kavram var. Yani 15-64 yaş ortası çalışan nüfusundaki beşerler yeni iş kuruyorlar. Türkiye 1000 bireye düşen şirket sayısı 1.8 şirketle OECD’de sonuncu sırada. OECD ortalaması ise 6.3. Girişimcilik aslında bir ruh hali. Yani riski manaya, algılama, kıymetlendirme ve buna nazaran karar almayla ilgili bir hal. Ülkemizde risk alma konusunda muhafazakarlık mevcut. Asıl sorun bunun dönüştürülmesi. Bir değişim yaşıyoruz ancak çok yavaş. Sermaye birikiminin artması gerekiyor. İnsanların ve şirketlerin dolara, altına, gayrimenkule, yere ve üretime yatırım yapmaları gerekiyor. Tasarrufların değişmesi ve ayrıyeten insan sermayesinin geliştirilmesi gerekiyor.”

“Sürdürülebilir bir dijital dönüşüm stratejisi kurumlar için kritik öneme sahip”

Zirvenin premium sponsorlarından Turkcell Dijital İş Servisleri’nin Kurumsal Tahliller ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan yaptığı konuşmada, “Sürdürülebilir bir dijital dönüşüm stratejisi, dijitalleşmede gereken olgunluk seviyesine ulaşmak ve stratejik kararların doğru zamanda alınabilmesi adına kurumlar için kritik öneme sahip. Kurumlar, dijital dönüşüm stratejisini kapsayıcı ve işletmenin bütününe uygulanacak, devamlılık gerektiren bir yolculuk olarak değerlendirmeli.” diyerek sürdürülebilirlik konusuna vurgu yaptı.

“Yapay zekayla elektrik üretiminden yaratılacak dünyayı hayal ediyoruz”

Artık her şeyin çok süratli değiştiğini ve varlığımızı muhafazanın dahi bu değişime ayak uydurmaya bağlı olduğunu hatırlatan Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Strateji ve Dijital Transformasyon Yöneticisi Cemal Tosun, “Bizim hedefimiz, ayak uydurmanın ötesinde bu değişikliğin öncüsü olmak. Yapay zekayla elektrik üretimiyle yaratılacak dünyayı hayal ediyor ve bu hayali gerçekleştiriyoruz. Gelecekte yaşayacağımız akıllı şehirlere hep birlikte şahit olacağız. Yeni iş modellerine ve henüz adını dahi duymadığımız mesleklere, kısacası akıllı bir dünyaya şimdiden her anlamda hazırlık yapıyoruz.” diyerek bu öykünün kesimi olmak için çalıştıklarını söz etti.

Saldırılar artık daha sofistike

DNS’in dijital dönüşümün omurgası olduğu söyleyen Roksit Küresel Pazarlar Tahlil Danışmanı Osman Karan yaptığı konuşmada, “Siber atakların evrimsel gelişimine baktığınızda çok önemli bir halde karmaşık olduğunu görüyoruz. Bundan şunu anlıyoruz ki, saldırganlar bu genişleyen atak seviyesine karşı manipülasyon teknikleri geliştirmeye başladı. Burada kıymetli olan bir protokol var: DNS. Domainlerin 80’den fazlasının IP kaydı yok. Bu durum saldırganların temel tekniklerinin başında geliyor. Bu yüzden domain sınıflandırma konusunda dinamik ve değişken takip çok değerli. Kimi yeni kuşak teknolojiler DNS tabanlı ataklar için maalesef kimi vakit kâfi olmuyor. Biz Roksit olarak 3 temel tahlil öneriyoruz: Secure DNS, DNS Visibility, Cyber X-Ray.” diyerek sundukları tahlilleri iştirakçilerle paylaştı.

“Parayı dijitalleştirerek bir değer yaratmak istiyoruz”

Paranın dijitalleşmesi muhtaçlığının zorunluluktan öteye geçmeye başladığını belirten Param Küme CTO’su Bahadır Aktan, “Parayı dijitalleştirerek beşerler, şirketler ve dünyanın geleceği için bir bedel yaratalım istiyoruz. Biz dünyayı teknoloji kurtaracak ve sürdürebilirliğe gereksinimimiz var diyoruz. Paranın dijitalleşmesi de bu seyahatte çok değerli bir yer buluyor. Dünyayı kurtarmak üzere bir vizyona paydaşlık ettiğimiz için dalı de finansal teknolojileri de geliştirmeye çalışıyoruz. Bu işi yapmak isteyen herkese Param’ın bütün teknolojileri açık. Emelimiz, bu pazarı büyütmek. Bunu ne kadar süratli ve ne kadar aktif yaparsak insanların ve şirketlerin sürdürülebilirliğine de o kadar katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.” halinde konuştu.

Yapay zekâ teknolojisi hayat kolaylaştırıyor

Bilişim Zirvesi’22’de yapay zekâ uygulamalarının hayatımızı kolaylaştırma noktasında sağladığı yararları anlatan Knowledge Club DevOps Grup Önderi Erdeniz Unvan, “Bunu yapabilmek için dünyanın birinci ve tek Türkçe Yapay Zeka API’ı (Uygulama Programlama Arayüzü) olan Ayşe’yi (aiSHE) geliştirdik. Yapay zekâ asistanımız Ayşe bizlere; tarih, matematik, coğrafya, finans, hava durumu, haberler, kovid 19, tanınan müzikler hakkında bilgiler veriyor. Günlük hayatta birbirimizle yaptığımız sohbetleri motamot Ayşe ile yapabiliyoruz. Hatta Ayşe’nin bize fıkra anlatma, şaka yapma, internette arama yapma ve istediğimiz şarkıları çalma özelliği var. Ayşe’nin yapay zekâ asistanı olarak en büyük özelliği ise İMKB’de faaliyet gösteren şirketlerimizin pay senetleri için 99 muvaffakiyet oranı ile gelecek tahminlemesi yapmasıdır.” diyerek geliştirdikleri uygulamaya ait bilgiler paylaştı.

Bulut servisleri iş yükünü azaltıyor

Açılış programında konuşan GlassHouse Ülke Müdürü Özer Erdoğan, “GlassHouse Cloud’u müşterilerimize yönetilen servislerle sunuyoruz. Bulut servisimiz hem Türkiye’de kendi kurduğumuz yedekli bulut ortamını hem de Microsoft Azure üzerinde desteklediğimiz ortamları kapsıyor. GlassHouse olarak tek bir çatı altında yönetilen bulut hizmetleri yetkinliği, SAP hizmetleri yetkinliği ve iş sürekliliği deneyimini birleştiriyoruz. Bu sayede GlassHouse’la çalışan BT yöneticileri, işletmelerinin tüm BT altyapı muhtaçlığını tek bir ortakla çalışarak giderebiliyorlar.” dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan dorukta yaptığı konuşmada Telekom kesiminin daima yenilendiğini belirterek şunları söyledi:Bilişim teknolojisi dünyayı kurtaracak yeteneğe sahip ancak yanlış kullanılırsa ve yönlendirilirse tıpkı teknoloji dünyayı da mahvedebilir. Bundan sonraki savaşlar aslında siber güvenlik savaşları ve bu savaşların da en büyük silahı datadır. Bilgiyi yanlışsız üretebilen, gerçek kullanabilen ülkeler, kesimler aslında dünyayı kurtaracak. Her on yılda bir telefon kesimi kendini yeniledi ve sürdürülebilir bir hale geldi. Sesli haberleşme olarak başlayan bu dalda beşerler birbirleriyle data alıp vermeye başladı. Günümüzde 5G ile telekom bölümüne artık Telekom 1.0 diyebiliriz. Telekom dalı haberleşmenin ötesine geçti. 6G ile biz bu misyonu daha da ilerletip teknolojileri buna uygun bir hale getirmeye çalışıyoruz.”

Verimli ve sürdürülebilir iş modeli için yazılımı hakikat kullanma

Özak Küresel Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Akbalık, “Sektörel verileri doğru analiz eden şirketler, gelecekte neler yapabileceklerini somut bir şekilde görüp buna göre stratejilerini belirliyorlar. Yazılımları doğru kullandığımız takdirde şirketler içerisinde verimli ve sürdürülebilir iş modelleri oluştururuz.” dedi. Özak Küresel olarak bölümün nitelikli iş gücü gereksinimini görerek bilişim, yazılım ve tasarım üzerine toplumsal sorumluluk projesi kapsamında yeni bir meslek okulu kurduklarının bilgisini paylaşan Ahmet Akbalık, bu okulla birlikte bundan sonraki süreçte bilişim ve yazılım tarafında ülkemize kıymetli bedeller kazandırmayı amaçladıklarını tabir etti.

Verinin kıymeti, kullanış formuna bağlı olarak katlanarak artıyor

Konuşmasında global sorunlar ortasında bulunan “şehirleşme, eğitim, sağlık ve güvenlik” bahislerine dikkat çeken SAP Genel Müdürü Uğur Candan, bu problemleri çözmek için datanın kullanış biçiminin ehemmiyetine vurgu yaptı. Bilginin bedelinin, kullanış haline bağlı olarak her seferinde katlanarak arttığının altını çizen Uğur Candan, “Bu büyük problemlerle mücadele etmek için teknolojiler mevcut günümüzde. Ancak veriyi, çoklu ve hızlı şekilde kullanabilmemiz gerekiyor.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit Bağcılar escort Bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort