Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksini baz alan ekim ayı kontratı güne yüzde 0,1 artışla 9.180,00 puandan başladı.

Ekim vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 9.180,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1,5 üzerinde 9.167,00 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 9.184,00 puan seviyesinde gerçekleşti.

Küresel borsalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının sonuna henüz gelmemiş olabileceği yönündeki endişelerin artmasıyla birlikte karışık bir seyir izliyor.

Analistler, istihdam piyasasına ilişkin son dönemde açıklanan veriler sonrasında Fed’in enflasyonla mücadele programı kapsamında istihdam piyasasının yumuşatılmasının kritik önem taşıyabileceğini ifade etti.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, dün yaptığı açıklamalarda, devam eden 17 milyar dolarlık programa ek olarak 3 yıl içinde 18 milyar dolar değerinde yeni operasyonları Dünya Bankası Yönetim Kurulu’na sunmayı planladıklarını söyledi.

Analistler, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in bu akşam açıklanması beklenen Türkiye değerleme raporunun ülkedeki yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini, ABD’deki toptan stokların yurt dışında da takip edileceğini belirtti.

Analistler teknik olarak endeks kontratındaki 9.200 ve 9.300 seviyelerinin direnç konumunda, 9.100 ve 9.000 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu