Ekonomi

Tonlarca yandı: ‘Büyük gıda krizi’ uyarısı geldi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasından çekilmesinin ardından Ukrayna limanlarının bombalandığını ve büyük miktarda tahılın yakıldığını belirtti. “Büyük bir gıda krizine neden olacak”belirtilmiş.

Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Borrell, Ukrayna’daki durumun gündem maddelerinin başında geldiğini belirtti.

Rus ordusunun son günlerde Ukrayna’nın Odessa limanındaki altyapıyı bombaladığını, 60 bin ton tahılın yakıldığını belirten Borrell, “Rusya sadece tahıl anlaşmasından çekilmedi. Tahıl da yakıyorlar.” söz konusu.

Rusya ne yaptı Bunu “barbarca” olarak nitelendiren Borrell, “Bu, dünyada büyük bir gıda krizine neden olacak” dedi.dedi.

AB’DEN UKRAYNA’YA 20 MİLYAR EURO TAKVİYE İDDİASI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da toplantıya video konferans yoluyla bağlanacağını kaydeden Borrell, uzun vadede Ukrayna’ya takviye kuvvetlerinin nasıl verileceğini tartışacaklarını bildirdi.

Ukrayna’ya askeri destek için kullanılan Avrupa Barış Fonu’nun “çok ciddi miktarda” artırılması gerektiğini söyleyen Borrell, bunun için bir plan hazırladığını ve bakanların planı onaylayacağını umduğunu söyledi.

Hazırladığı önergede bir rakam vermeyen ve önce bakanların onayını alması gerektiğini söyleyen Borrell, “Ukrayna’nın aydan aya değil, uzun vadeli yapısal ve sürekli bir desteğe ihtiyacı var.r.” tabirini kullanmıştır.

Uluslararası basında AB’nin Ukrayna’ya uzun vadeli askeri destek için 20 milyar avroluk ek fon sağlamaya hazırlandığı ileri sürüldü.

haber-karacabey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu